Pazar , 23 Eylül 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi doğal şartlar altında bebek sahibi olamayan ailelerin başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Mantık olarak düşünüldüğünde tüm şartların doğal olarak sağlanıldığını söylemek mümkün olsa da pratikte biraz daha farklıdır.

Tüp bebek tedavisinde anne yumurtaları ile baba spermi, laboratuvar ortamında yani doğal olmayan bir ortamda bir araya getirilir. Bu birleşmenin gerçekleşmesi aşamasında sperm ve yumurtalar doğal olarak birleşebilir. Veya tıbbi müdahale ile spermler yumurtaların içerisine enjekte edilebilir. Burada anne yumurtalarının baba spermi ile döllenmesi gerçekleştirilir. Bu sürecin tamamlanmasının ardından döllenen yumurtalar anne rahmine yerleştirilir ve doğal ilerleme gerçekleştirilmeye devam edilir.

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan ailelerin sıklıkla başvurduğu yöntemde başarı anne ve babanın sağladığı uyuma bağlıdır. Bu tedavi yönteminde ilk deneme de başarılı sonuç elde edilebilirken birçok denemede de başarısız sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Kişilerin uyumlarının yüksek olduğu durumlarda daha başarılı sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Tüp bebek yöntemini sadece doğal yollarla bebek sahibi olamayan aileler denememektedir. Aynı zamanda annelerin yumurtalık kanallarında problemlerin olması veya rahmin kenarlarında çeşitli hastalıkların bulunması da anne ve babaları tüp bebek tedavisine iten nedenler arasında yer almaktadır.

Rahim içerisinde yer alan tüplerin kapalı olması, çiftleri tüp bebek tedavisine iten nedenler arasında yer almaktadır. Tüplerin açık olması fakat işlevini yerine getiremez durumunda olması da tüp bebek tedavisi için çiftleri araştırma yapmaya itmektedir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir