Perşembe , 15 Kasım 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Sezaryen Doğum Sonrası Dikiş Yerlerindeki Ağrı

Sezaryen Doğum Sonrası Dikiş Yerlerindeki Ağrı

Normal doğumun bir sebepten ötürü gerçekleşememesi durumunda sezaryen doğum uygulanır. Sezaryenden sonra açılan bölgeyi kapatmak için farklı dikiş teknikleri uygulanır. Estetik amacı ile cildin altına atılan dikişler en çok tercih edilenlerden biridir. Bunun sebebi dışarıdan bakıldığında dikiş izi varlığının belli olmamasıdır. Bu özelliği ile estetik dikiş olarak da adlandırılır. Ayrıca estetik dikişte atılan dikişler zamanla kendiliğinden yok olur. Bir diğer teknik ise klasik dikiş yöntemidir. Bu dikişler dışarıdan atılır ve dikiş atıldıktan birkaç hafta sonra dikişlerin alınması gerekir. Doğumdan sonra uygulanan bir diğer sezaryen dikişi tekniği staple olarak bilinen tel zımba ile atılan dikiştir. Bu yöntemle açık bölge birleştirilerek tel zımbalar ile zımbalama işlemi yapılır. Dikiş atıldıktan birkaç hafta sonra tel zımbalar vücuttan çıkarılır. Sezaryen doğumdan sonra uygulanabilen bir diğer dikiş yöntemi ise strip dikiştir. Strip dikiş yöntemi halk arasında yapışkan bant yöntemi olarak bilinir. Adından da anlaşılabileceği gibi bu yöntemde açık bölge yapışkan bant ile yapıştırılır.

Doğumdan hemen sonra doğal olarak sezaryen dikiş ağrısı baş gösterebilir. Bu ağrı ilk birkaç gün için oldukça şiddetli olabilir. Genellikle ağrı dikişin uç kısımlarında daha çok hissedilir. Ağrılar dayanılamayacak ölçülere gelmişse ve 1 hafta sonunda dikiş atılan yer ağrımaya devam ediyorsa bir doktora başvurulması gerekir. Doğumdan sonra sezaryen dikiş ağrısı 7 ila 10 gün içinde büyük oranda azalır. Bu ağrılar yerini hafif sızlamalara bırakır.

Sezaryenden sonra dikiş bölgesinin bakımını doğru bir şekilde yapmak dikişlerin enfeksiyon kapmasını engeller ve ağrı oluşumunu minimuma indirir. Doktorun önerileri hariç herhangi bir ürün dikişli bölgeye sürülmemelidir. Dikişler kesinlikle bilinçsizce çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Ayrıca mümkün olduğunca dikişli bölgeye temas etmemek gerekir. Dikiş atılmasının ardından o bölgede her ne kadar kaşıntı hissedilse de kaşınmamalıdır. Doktorun belirlediği süre içerisinde dikişli bölgeye su değdirilmemesine özen gösterilmelidir. Düzenli aralıklar ile dikiş bölgesinde herhangi bir anormallik olup olmadığı kontrol edilmeli, eğer var ise doktora gidilmelidir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir