Cuma , 16 Kasım 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Memurlarda Hamilelik İzni

Memurlarda Hamilelik İzni

Memurların merak ettiği konular arasında yer alan doğum izni konusunu sizler için araştırdık ve bulduklarımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Devlet memurlarında anne ve baba doğum izni diye tabir edilen doğumdan dolayı izin kullanmaya hak kazandıkları bir süreç yaşarlar. Bu konuyu öncelikle anne için ele almakta fayda var. Anne hamilelik sürecinin normal geçtiği göz önünde bulundurularak, doğum öncesinde doğuma 8 hafta kala izin alabilir. Bu durumda doğumdan 8 hafta önce izni başlamış olur. Ardından doğum sonrası da da 8 haftalık izin hakkı bulunmaktadır. Yani toplamda 16 haftalık bir izin döneminden bahsedilebilir. Bu durum birden fazla gebelik yaşanması durumunda farklılaşabilmektedir.

Baba tarafında ise durum, babalık izni olarak anılır. Bu izin on gün olarak belirlenmiştir. 10 günlük süre boyunca baba doğum izni hakkını kullanabilir. Aynı zamanda anne için doğumdan belirli bir süre önce gece vardiyası verilmesi yasaktır. Bu durumun da hatırlatılmasında fayda var.

Aynı zamanda doğumdan sonra anne için emzirme izni bulunmaktadır. Bu izin altışar aylık iki periyot halinde yer almaktadır. İlk altı ay için günde 3 saat olarak belirlenen emzirme süresinin ne zaman kullanılacağı annenin inisiyatifine bırakılmıştır. Bu süre ikinci altı aylık dönemde bir buçuk saat olarak belirlenmiş ve kullanım zamanı anne memurun inisiyatifine bırakılmıştır. Yani anne günün hangi saatlerinde bu hakkını kullanacağına kendisi karar vermektedir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir