Perşembe , 6 Aralık 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Lohusalık Döneminde Kadında Görülen Değişiklikler

Lohusalık Döneminde Kadında Görülen Değişiklikler

Lohusalık doğumdan sonraki altı haftalık süreçtir. Bu dönemin anne üzerinde bazı fiziksel ve psikolojik etkileri bulunmaktadır. Lohusalık süresince vücut toparlanır ve hamilelikten önceki haline döner.

Lohusalık süresince yeni doğum yapan kadında gözlemlenen durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Rahim İnvolüsyonu

Hamilelik süreci içerisinde rahim hem ağırlık hem de hacim olarak büyür. Doğumdan sonra ise hızla küçülmeye başlar ve lohusalık süreci tamamlandığında hamilelikten önceki boyutuna geri döner.

Doğum sonrasında da kasılmalar üç gün kadar devam eder. Ayrıca lohusa, bebeği emzirirken de ağrı hissedebilir.

Doğum Sonrası Akıntıları (Löşi)

Doğum sonrasında lohusalıkta dört haftalık süre boyunca önce kırmızı, sonra daha açık renkte kan gelmesi durumu gözlenir. Bu akıntılar normaldir fakat bu dönemde vücut enfeksiyona çok açıktır. Bu nedenle temizliğe özen göstermek gereklidir.

Serviks Daralması

Doğum gerçekleşeceği zaman rahim ağzı 10 cm kadar açılır ve incelir. Doğum gerçekleştikten sonra tekrar eski haline döner. Tamamen toparlanması ise lohusalık sürecinin sonunda gerçekleşir.

Lohusalık döneminde oluşabilecek ve erken teşhis ile tedavi edilebilecek rahatsızlıklar ise şu şekildedir:

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Lohusalık enfeksiyonlara açık bir dönemdir. Lohusada idrar yolu enfeksiyonu gözlendiğinde uzman tarafından ilaçlar ile tedavi gerçekleştirilir.

Lohusalık Humması

Lohusalık humması, doğum gerçekleştirdikten sonraki ilk günlerde ortaya çıkan iltihaplanmaya bağlı yüksek ateş ile belirti veren rahatsızlıktır. Lohusalık humması ciddi bir rahatsızlıktır fakat bir uzmana danışarak istirahat ve uygun ilaçların kullanılması ile tedavi edilmesi mümkündür.

Amniyon Sıvı Embolisi

Amniyon sıvı embolisi, en çok korkulan durumlardan biridir. Bebeğin amniyon sıvısının annenin venöz sistemine karışması ve bu nedenle kalp ve akciğer yetmezliği oluşturması durumudur.

Kanama

Doğum sonrası damarların kapanamaması kaynaklı olan aşırı miktarda kanama acil olarak tedavi edilmelidir. Tedavi ilaç yolu ile ya da operasyon ile olur.

Lohusalık Depresyonu

Lohusalık depresyonu hem hormonal hem de psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Lohusalık depresyonu lohusalık süreci içinde başlar ve süresinin iki yıla kadar çıktığı durumlar gözlemlenmiştir.

Lohusalık depresyonunun nedenlerinden biri hamilelik süresince artan östrojen ve progesteron hormonlarının doğum yaptıktan sonra hızla düşmesidir. Lohusalık depresyonunun diğer nedeni ise kadının sosyal rolünün değişmesi, bir insan dünyaya getirmenin kendisine yüklediği büyük sorumluluktur. Lohusalık döneminde yaşadığı depresyon annenin hem kendine hem de bebeğine yeterli derecede bakamamasına sebep olmaktadır. Özellikle akşamları belirtiler daha fazla ortaya çıkmaktadır. Lohusa duygusal olarak boşlukta hisseder, kendisine önceden keyif veren etkinliklere karşı ilgi duymaz hale gelir, sürekli endişelidir ve ağlama isteği duyar. İştahsızlık ve çökkünlük hisseder.

Lohusalıktaki bu kötü ruh hali aile ve sevilen insanların desteği ile azaltılmaya çalışmalı, her gün düzenli duş alınmalı, mümkünse bebeği güvendiği bir aile bireyine ya da bakıcıya emanet ederek açık havada kendini zorlamayacak kısa yürüyüşler yapmalıdır.

Lohusalık depresyonunun üstesinden gelinemiyorsa uzmana danışmak ve önerdiği tedaviyi uygulamak gereklidir. Ayrıca, eşinin bu süreç içerisinde lohusaya karşı anlayışlı olması ve destek olması gerekmektedir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir