Pazartesi , 24 Eylül 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamilelikte Sigara İçilir mi?

Hamilelikte Sigara İçilir mi?

Hamilelikte sigara kullanımı oldukça sakıncalı durumlara yol açar. Hamilelikte sigara kullanımı sadece anne için değil aynı zamanda baba adayı için de kötü sonuçlar doğurur. Çünkü anne sigara içmezse bile babanın içtiği sigaradan payını alarak pasif içici konumuna düşer.
Yapılan istatistiklere göre A.B.D de sigara içen gebe kadınların yüzde olarak oranının ülkemizde sigara içen gebe kadınlardan daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Yeni oluşmaya başlamış bir bebeğin organlarına nikotin-fare zehiri ya da roket yakıtı enjekte etmek en cahil insanların bile tasavvurlarında depremler yaratmaya yetecektir. Bu konuda bilinçlenmek konuyu mercek altına almakla başlar. Bir bebek hayata tutunmaya çalışırken besin ve oksijen başta olmak üzere bir sürü kimyasal moleküllerle enzimlerle proteinlerle gelişimini sürdürmeye çalışırken bu gelişi sabote etmenin en iyi yolu gelişimin önüne engeller koymaktır.

Bir anne adayı içtiği her sigarada bebeğin organlarına gönderdiği zehirlerin bilincinde olmalıdır. Bu zehirler gelişimini tamamlamış sağlıklı bir insan için bile öldürücü bir etkiye sahip iken gelişmeye devam eden körpecik bir bebek üzerinde ne gibi etkiler yapabilir?
Bu soruyu samimi olarak kendine soran her anne ve baba adayı sorunun cevabını da tasavvur edebilir. Sigara her yıl milyonlarca yetişkin insanı mezarlara göndermeye devam ediyor. Sigara içen kadınlar, gebe kalmaya karar vermişlerse ya da kazara gebe kalmışlarsa bu bilinci kazanmak zorundalar.

Gebelik öncesinde sigara içen kadınlar, gebelik dönemi boyunca hiçbir sigara tüketiminde bulunmazlarsa ne olur?
Gebe kaldığı süre içinde sigara bırakmış bir anne adayı, hayatı boyunca hiç sigara içmemiş bir anne adayı ile eşit riskler / avantajlar taşır. Bu iyi bir durumdur ve geri dönüşü mümkün kılar. Sigarayı bırakmak bazı insanlara göre çok zor ve baş edilemez bir durum gibi görünse de anne adaylarının omuzlarına yüklenen ağır sorumluluklar göz önüne getirildiğinde can taşıyan bir anne adayının sigarayı bırakması o kadar da zor değildir. Hatta sigarayı bırakmak yeterli gelmemektedir. Evde sigara içen baba adayı da anneyi pasif içici konumuna düşürmemek için ya sigarayı bırakmalıdır ya da anne adayının yanında kesinlikle sigara içmemelidir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir