Perşembe , 15 Kasım 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamilelikte Hangi Meyveler Yenmemeli?

Hamilelikte Hangi Meyveler Yenmemeli?

hamilelikte meyve
Gebelik dönemi boyunca gebeliğe zarar verebilecek meyveler sebzeler var mıdır sorusunun cevabını vereceğimiz bu makalemizde özellikle gebeliğin ilk üç ayında olanlar için dikkatle takip edilmesinin yararlı olacağı birkaç öneride bulunmak istiyoruz.
Meyveler ve sebzeler gerek gebe kadınla için gerek gebe olmayan kadınlar için daima taze olmaları şartı ile ve azar azar ve sık sık tüketilmeleri halinde oldukça yararlıdırlar. Hamilelikte yenmemesi gereken besinlerin başında aşırı şeker içeren tatlılar-pastalar ve çikolatalar gelir. Hazır fast food yiyecekler tavsiye edilmez. İtalyan pizzası-tost- ağır hamur işleri-hamburger tüketimi mümkün mertebe olmamalıdır. Çiğ etlerden Suşi-çiğ köfte vs uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara tüketimi hamilelik boyunca durdurulmalıdır.

Her şey gibi meyvenin sebzenin de fazlası zararlıdır. Örneğin fazla miktarda meyve tüketmek özellikle gebe kadınlarda karaciğer organına zarar vermektedir. Karaciğer özellikle meyve şekerlerini sarf edilmedikleri için kana gönderir. Kanda trigliserid denen kan yağı büyük oranda artar. Trigliserid fazlalığı kan damarlarını sertleştirir, kalbi yorar hatta kalp yetmezliğine sebep olabilir. Bununla birlikte oluşan kalp yetmezliği insanı hareketsizliğe yorgunluğa bitkinliğe sevk eder. Hareket kabiliyetini yitiren vücutta alınan her türlü fazla meyve yine kana trigliserid olarak depolanır. Bu kısır döngü kalp krizine kadar gidebilir.

Bu nedenlerle gebelikte/hamilelikte meyve tüketimi az olmalıdır. Sebze tüketimi de diğer tüm besinler gibi kararında olmalıdır. Örneğin Azerbeycan’da çok fazla meyveli yoğurt tüketilmektedir. Meyveli yoğurt meyveden daha faydalı bir kürdür. Gebe iseniz ve canınız çok fazla meyve çekiyorsa yoğurtla meyve karışımı harika ve sağlıklı lezzetler üretebilirsiniz. Elbette bu lezzetleri de tüketirken yine kararında tüketmeniz lazım.

Meyve suyu seven gebe kadınlar için de önerilecek şey taze meyve sularıdır. Fakat kesinlikle akşam yatmadan önce portakal suyu taze sıkılmış olsa bile gebe kadınlarca tüketilmemelidir. Ayrıca aç karna kesinlikle portakal suyu tüketilmemelidir. Hem reflüyü azdıran hem baş dönmesi yapan bitkin ve halsizleştiren portakal suyu sanıldığının aksine tamamen yararlı bir meyve değildir. Ayrıca yanlış genel kanıya göre vitamin deposu filan da değildir. C vitaminini barındırdığı doğru olsa bile sanıldığı kadar yoğun bir C vitamini deposu değildir.
Gebe kadınlarda ayrıca Greyfurt ve limon/ limon suyu tüketimi de önerilmez.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir