Pazar , 21 Ekim 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

hamilelikte-cinsel-ilişki
Toplumumuzda hamilelikte cinsellik konusunda internetin yaygınlaşması ile uzman kaynaklardan bilgi alma şansı artınca önyargılarda ve bu konudaki tabularda yıkılmalar yaşanmaya başlandı. Yaygın kanı olarak gebelikte cinsel ilişkinin bebeği düşüreceği korkusu ile hem baba adayı hem anne adayı en doğal hakları olan cinselliği ya yaşamıyorlardı ya da korkarak yaşıyorlardı.
Fakat artık hamilelikte cinsel ilişkinin çocuk düşürmeye etkisinin belirli durumlar hariç sebep olmadığı anlaşıldı.

Peki Hangi sakıncalı durumlarda cinsel birleşme gerçekleşmemelidir?
Gebelik dönemi III trimester döneme ayrılmaktadır. Her bir Trimester 3 aylık gebelik dönemine tekabül eder. Son Trimester dönemde yani gebeliğin son 3 ayında cinsel birleşme isteğinin fizyolojik olarak kadında meydana gelen hormonal dengelerin değişimi ile birlikte büyük oranda istenmeyen bir aktivite olduğu ortaya çıkıyor. İlk 2 trimester dönemde bu cinsel birleşme isteği kadın için azalma göstermeye başlıyor. Hatta doğum sonrasında geçen kohusalık dönemde ve sonrasındaki 5 ayda cinsel birleşme isteği kadında artmıyor.

Elbetteki bu durum bütün kadınlar için geçerli değildir. Bazı kadınlarda gebelik dönemi boyunca cinsel arzular daha da yükselebilmektedir. Gebeliğin süresi boyunca meydana gelen cinsel birleşmelerde kadın üreme organında kasılmalar yaşanır. Bu kasılmalar bebeğin doğum sancılarını tetikleyen bir etki göstermezler. Gebelik öncesi cinsel birleşmede meydana gelen cinsel organ kasılmaları gebelikte de devam eder. Kan –beyaz sıvı ya da aşırı kaşıntı oluşturmadığı sürece cinsel birleşmede kadın cinsel organında oluşan kasıntıların zararı yoktur.
Gebelikte Orgazm Bebeğe Zarar Verir mi?

Cinsel birleşme yaşayan gebe kadınlar cinsel birleşme esnasında daha derin orgazm yaşayabilirler. Fakat orgazm bebeğe zarar vermez.
Eğer cinsel birleşme esnasında normal olmayan bir durum olarak kadının vajinasından kan geliyor ise cinsel birleşme tehlikeli olabilir. Yine cinsel birleşme esnasında kadından gelen sıvılar kaşıntılar ve ağrılar oluşması durumunda cinsel ilişki kesilmelidir.

Yukarıda anlatılan durumların dışında herhangi bir normal olmayan durum oluşmamışsa gebelikte cinsel ilişki ilk 6 ay boyunca rahat yaşanabilir. Eşler arasında kendilerinin rahat edecekleri pozisyonlar belirlemeleri hatta bu pozisyonları doktorlarına danışarak belirlemeleri daha güvenli ve sağlıklı bir cinsel birleşme için uygun adımlar olacaktır.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir