Perşembe , 18 Ekim 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamilelikte Alkolün Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Alkolün Zararları Nelerdir?

Gebelikte alkol alımı hem annenin hem de taşıdığı bebeğin sağlığı açısından zararlıdır. Özellikle ülkemizde hamile kadınlar arasında alkol yaygın olarak kullanılmaz. Ancak yine de gebelik öncesi alkol tüketen kadınların gebelikte de alkol tüketip tüketemeyeceklerini merak etmeleri ve bu konuyu araştırmaları son derece doğaldır. Çünkü alkol alışkanlık yapar. Sürekli olarak alkol alan insanlar bu alışkanlıktan bir anda vaz geçemeyebilirler.

Gebelik öncesi alkol tüketen ve gebelikte de alkol almayı düşünen anne adaylarına önerilerimiz var:
Öncelikle alkol tüketmek düşük yapmaya sebep olur. Bebeğin fizyolojik gelişimini bozar ve iç organlarda hasar meydana getirir. Ülkemizde olmazsa da Avrupa ve Amerika’da alkol sudan daha fazla tüketilmektedir ve bu ülkelerde alkol alan gebe kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar; bebeklerin fizyolojik bozukluklarla birlikte aynı zamanda zeka geriliğine sahip olarak doğdukları anlaşılmıştır. Düşük ve ölü doğum riskini atlatabilen bebekler geri zekalı olarak doğmaktadırlar.
Alkol alışkanlığı olan kadınların hamile kalmaya karar vermeden önce mutlaka alkol konusunda terapi görmeleri ve bu zararlı içecekleri hayatlarından çıkarmaları gerekmektedir.

Gebelik öncesinde çok alkol alıyordum! Gebelik döneminde çok az alkol alabilir miyim?
Bu soruyu soran bir insan, alkolü bırakmak niyetinde olmayan bir insandır. Yepyeni bir canlı taşımanın verdiği ağır sorumluluk; doğum anına kadar ve doğumdan sonraki tüm yaşamda anneyi bağlı kılar. Bir kadeh alsam ne olur diye soran bir anne adayı kadehi aldıktan hemen sonra vücudunda ne tür olayların yaşandığını iyi bilmesi gerekir.

Bir kadeh içki alan hamile bir kadında neler olmaktadır?
Bir kadeh içkinin ilk yudumu alınır alınmaz ağızdan başlayarak alkol hızlıca emilmeye başlanır. Bebeğin anne ile kurduğu hayat bağı olan plasentaya geçerek bebeğin vücuduna akın eder.Bebeğin kanında dolaşmaya başlar. Kanın gittiği her yere dolanır. İçki bebeğin gelişimini bozar. Bütün organlarda tahribatlar yapar. Alkolden dolayı sakat eksik doğan bebeğin büyük sorumluluğu içkiyle ve içkiye duyulan özlemle kıyaslanamaz.
Bu nedenle tek bir kadeh değil tek bir yudum içki bile almak risk meydana getirir. Alkol ile beraber sigara tüketimi de hamile kalmayı düşünen kadınlarda bırakılması gereken kötü alışkanlıklardır.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir