Pazartesi , 15 Ekim 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamilelik Sürecinde Kadında Gerçekleşen Hormonal Değişiklikler

Hamilelik Sürecinde Kadında Gerçekleşen Hormonal Değişiklikler

Gebelik sürecinde anne adayının vücudunda hormonsal değişiklikler meydana gelir. Hormonların hamilelikte oldukça büyük rol oynar. Anne adayının vücudundaki hormonlar hayatın başka hiçbir aşamasında bu kadar etkin değildir. Hamilelikte bazı hormonların normalden fazla salgılanması anne adayını hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak etkilemektedir.

Hamilelik sürecinde kadında hormonal değişim gözlenir. Bu değişim pek çok hormonda meydana gelir. Prolaktin hormonu gebelik sürecinde artış gösteren hormonlardan biridir. Bu hormon anne adayının doğumdan sonra göğüslerinden süt salgılanmasını sağlar. Aynı zamanda prolaktin hormonunu salgılayan hücrelerin artması ise vücuttaki hipofizin büyümesine de etki eder. Kortizon hormonu da artan hormonlar arasında yer alır. Bu hormonu artışı anne adayının alerjik durumlara olan hassasiyetini arttırır. Hamileliğin ortaya çıkardığı sonuçlardan biri de sık sık idrara çıkmadır. Buna sebep olan ise plasental vazopressinaz aktivesinin artmasıdır. Relaksin hormonu da gebelikte kadında değişim yapan hormonlardan biridir. Bu hormon rahimde bazı değişiklikler yaparak kadını doğuma hazırlar. Östrojen hormonu gebelikte en baskın hormonlardan biridir. Hamilelikte anne adaylarının göğüsleri büyür ve hassaslaşır. Buna sebep olan hormon östrojen ve progesterondur.

Gebelik sürecinde anne adayının bedenini doğuma ve doğumdan sonra bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlamak üzere bazı hormonlardan normalden daha fazla üretilir. Bazı hormonlar ise doğum esnasında anne adayına kolaylık sağlamak amacı ile kadında hormonal değişim yaratır. Buna örnek gösterilebilecek hormon oksitoksindir. Bu hormon, doğum esnasında rahmin kasılmalarına yardımcı ve bebeğin dışarıya itilmesini sağlar. Aynı zamanda doğumdan sonra rahmin eski haline dönmesinde de rol oynar. Endorfin hormonu mutluluk sağlayıcı hormon olarak bilinir. Aynı zamanda insan vücudunun salgıladığı mucizevi bir ağrı kesici olma özelliğini taşır. Bu hormonun salgılanması doğum esnasından en yüksek seviyeye ulaşır ve anne adayının acısının ve ağrısının azalmasına yardımcı olur. Endorfin hormonu hamilelik sürecinde de artış göstermektedir. Prostaglin hormonu da doğuma yardımcı hormonlardan biridir. Bu hormon da doğum esnasında rahmin kasılmasına yardım eder ve jel yapısı ile doğumun daha kolay gerçekleşmesini sağlar.

  • İlginizi Çekebilir...

    Lohusalık Döneminde Kadında Görülen Değişiklikler

    Lohusalık doğumdan sonraki altı haftalık süreçtir. Bu dönemin anne üzerinde bazı fiziksel ve psikolojik etkileri …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir