Cuma , 14 Aralık 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamilelik Belirtileri Nelerdir Hamile misiniz?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir Hamile misiniz?

Bir kadının hamile kaldığının en belirgin özelliği adet kanamalarının sona ermesidir. Ancak çok ender durumlarda kadınlar hamile kaldıktan sonra da adet kanaması görmektedirler. Eğer gecikme yaşanıyor ve aşırı yorgunluk, halsizlik, bulantı, uykusuzluk gibi şikayetler baş gösteriyorsa öncelikle idrar testi yaptırılarak hamile olup olunmadığına bakılmalıdır. Hamilelik belirtileri anlatmaya çalıştığımız gibidir ve bunlara her bayanın değişik bünyelerde olması nedeni ile bazı ek bulgular da eklenebilir veya çıkarılabilir. Hamile kaldığınızı bilmeden bir de bakmışsınız ki çabuk yorulmaya başlamışsınız çünkü vücudunuza düşen iş artmış ve bir de siz farkında olmasanız bile bebeğin büyümesine imkan tanımak zorunda kalmışsınızdır.

Hamile bayanların memeleri eskiye göre çok daha hassaslaşır, meme başlarında hemen koyu renge dönüş başlar, memeler gerilir ve şişmeye başlar. Hormon seviyeleri değişmeye başladığı için de bir çok kadında iç bulantısı, sabah kusmaları ve öğürmeler görülebilir. Hamilelik belirtileri arasında bunları da söylemek lazım. Önceden çok severek yediğiniz her hangi bir yiyeceği artık görmek bile istemeyebilir veya mevsimi olmayan bir sebze veya meyveyi yemek isteyebilirsiniz.

Hamileliğin diğer bir önemli belirtisi de sık idrara çıkmaktır. Hatta bazı bayanlar daha hamile olup olmadıklarını öğrenmeden özellikle geceleri eskiye oranla daha sık tuvalete gittiğinden bahseder. Hamilelik belirtileri sayılırken baş dönmesini de unutmamak gerekir, özellikle sabah yataktan kalkarken baş dönebilir. Hamile bayanlar çok duygusal olurlar ve ani duygu patlamaları yaşayabilirler. Bunun sebebi de yine değişen hormon dengeleridir. Hiç olmayacak bir şey gebe bayanı sinirlendirebilir ve gereksiz ağlama nöbetleri geçirmelerini sağlayabilir. Bu duygusal dalgalanmaların hamilelikle bire bir bağlantısı olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve kötü şeyler düşünmeyin. Saydığımız bu belirtiler siz de varsa hamilesiniz demektir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir