Çarşamba , 17 Ekim 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamileliğin 9. Ayı Nasıl Geçer ?

Hamileliğin 9. Ayı Nasıl Geçer ?

Artık hamileliğin son ayına gelinmiştir ve her an doğuma hazırlıklı olunmalıdır. 40 haftalık uzun süren bu maratonda sağlık sorunları yaşanmadıysa doğumun da kolayca olabileceği düşünülebilir. Bebek bütün gelişimini artık tamamlamıştır ve her an doğum olabilir, rahim ağzının 10 santim kadar açılması doğumun ilk işaretlerinden sayılır. Hamileliğin 9.ayı nasıl geçer derseniz büyük bir heyecanla diyebiliriz, rahim içinde büyüdüğü için iyice yer darlığı çeken bebek zamanı gelince dünyaya gözlerini açmak istemektedir. Anne adaylarının en çok şikayet ettikleri sorun kalça ve leğen kemiği üzerinde oluşan baskılardır. Oturup kalkmak ve yatmak artık anneye işkence gibi gelmektedir.

Bebeğin boyu 45 ile 50 santim kilosu da ideal ölçüler olan 2.700 ile 3.500 gram arasında değişir. Rahim boyunca uzunlamasına başı aşağı gelecek şekilde konuşlanmıştır. Bazı gebeliklerde ise bebek ters olarak da rahim içinde yerleşebilmektedir. Tırnak ve kemik gelişimi, solunum, boşaltım ve sindirim sistemleri ile her türlü organ ve eklemleri gelişimini tamamlamış ve doğuma hazır hale gelmiştir. Hamileliğin 9.ayı nasıl geçer derseniz büyük bir telaş ve heyecan içinde geçer. Son hazırlıklar tamamlanmış ve anne ve baba adayları heyecanla dünyaya gelecek yeni bir canı karşılamak için sabırsızlıkla beklemeye başlamışlardır.

Doğumun başlama sürecinde önce plasenta suyu gelir ve rahim ağzı 10 santim kadar açılmaya başlayarak doğuma hazır olduğunu gösterir. Başlayan doğumun en bilinen emaresi ise giderek sıklaşan sancılardır, önceden 10 ile 15 dakikada bir gelen doğum sancıları 5 dakika ara ile gelmeye ve kasılmalara yol açmaya başlar. Hamileliğin 9. Ayı nasıl geçer ? Göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçer ve doğum bitiminden sonra her bünye değişik zaman içinde eskisine dönmeye başlar.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir