Cuma , 16 Kasım 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamileliğin 8. Ayı Nasıl Geçer ?

Hamileliğin 8. Ayı Nasıl Geçer ?

Bebek bu ay itibarı ile 45-48 santim uzunluğa ve 2.000 ile 2.500 gram ağırlığa ulaşmıştır. Bebek her geçen gün büyüdüğü için de artık ona dar gelmeye başlayan rahim içindeki hareketlerinde kısıtlanmalar olmaya başlar. Bu korkutucu bir durum değildir ancak anne tarafından dikkatle izlenmelidir, bebek en az 1 saat boyunca hiç oynamaz ve hareket etmezse hemen doktorunuza danışmalı ve nedenlerini araştırmalısınız. Bebeğin kemik yapısı giderek artan bir gelişim gösterdiği için de anne adayının bol kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerini tüketmeye daha çok özen göstermesi gerekecektir. Hamileliğin 8.ayı nasıl geçer derseniz size yine zorluklardan söz etmemiz lazımdır.

Bu zaman dilimi içinde de anne adayının olabildiğince stresten uzak durmasının önemli olduğu bilinir. En ufak bir kasılma bile doktorunuza gitmeniz için yeterli belirtidir. Kahve ve çay tüketimini bırakmanız, hazır yiyeceklerden uzaklaşmanız ve bol su içmeniz yapılacak en doğru iştir. Hamileliğin 8.ayı nasıl geçer ? Annenin her türlü hareketleri kısıtlanmaya, oturup kalkarken, yatarken oldukça zorluk çekmeye başlar. Bu son aylarda beslenmesi giderek daha fazla önem taşır ki ödem oluşumuna izin verilmesin.

Bu dönem zarfında tansiyonun devamlı ölçülmesi ve ani iniş ve çıkışlara meydan verilmemesi lazımdır. En ideal ölçümler küçük tansiyonun 9 büyük tansiyonun ise 14 ü geçmemesidir. Bacak ve kollarda şişmeler olabilir, kabızlık iyiden iyiye anneyi rahatsız etmeye başlayabilir. Hamileliğin 8.ayı nasıl geçer sorusuna uzmanların bilgileri ışığında yanıtlar vermeye çalışıyoruz. Bebek giderek rahmi zorlamaya ve rahim sarkmaya başlayacağı için sık idrara çıkmak normal kabul edilmelidir. Geçici kasılmalar ve kasık ağrıları yaşayabilirsiniz, yalancı doğum sancılarını dikkate almayın ve doktorunuzla her zaman iş birliği içinde olun.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir