Pazartesi , 19 Kasım 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamileliğin 7. Ayı Nasıl Geçer ?

Hamileliğin 7. Ayı Nasıl Geçer ?

Bu ay erken doğum riskinin en fazla olduğu hamilelik ayı olarak bilinir. Giderek daha da büyüyen bebeğin neredeyse her hareketini rahatlıkla takip edebilirsiniz. Yüzü tam anlamı ile normal biçimini almıştır, solunum ve sindirim sistemi ise tüm işlevini kazanmış, kemik yapısı, organ gelişimi tamamlanmaya başlamıştır. Hamileliğin 7.ayı nasıl geçer derseniz zorluklar baş göstermektedir diye cevap verebiliriz. Bebeğin kemik iliği kan üretme görevini dalaktan almış ve kendi yapmaya başlamıştır. Bebeğin boyu 35 santimin üzerine çıkmaya ve kilosu da 1.500 gram olmaya başlamıştır. Eğer bu ay inde erken doğum olursa bebek küvöze konularak yaşayabilir.

Annelerde ise kilo almaya ve bebeğin daha fazla hareketlilik kazanmasına bağlı olarak uykusuzluk ve bir türlü rahat edememe gibi olgular beş gösterebilir. Doğuma birkaç ay kala annenin duygusal anlamda çok fırtınalı bir döneme girdiğini izleyebilirsiniz. Aşırı alıngan ve kırılgan olabilir, çok anlayışlı davranmalı ve onu anladığınızı hissettirmelisiniz. Hamileliğin 7. Ayı nasıl geçer ? Anlatmaya çalıştığımız zorluklarla geçebilir, giderek büyüyen bebek annesini karnında aşırı hareketli ise anneyi uykusuz geceler bekliyor demektir ki bu da ruhsal sağlığını etkileyecektir. Buna bağlı olarak da halsizlik oluşabilir.

Eğer anne ile baba adayında kan uyuşmazlığı gibi bir problem varsa gereken aşıyı yaptırmaları ve bebeğin bu durumdan etkilenmemesini sağlamaları gerekir. Hamileliğin 7.ayı nasıl geçer ? Elbette ki zorlukları ile birlikte mutluluğa adım, adım yaklaşmanın verdiği heyecan ile geçer. Bu aşamada eğer oluşacaksa ödeme çok önem verilmeli ve yapılacak iyi bir beslenme düzeni ile bunun önüne geçilmelidir. Kabızlıkta artış gözlemlenirse bol lifli yiyeceklere ağırlık verilmesi ve sıvı tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir