Pazar , 14 Ekim 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamileliğin 6. Ayı Nasıl Geçer ?

Hamileliğin 6. Ayı Nasıl Geçer ?

Bu aydan sonra anne adayı giderek daha fazla kilo almaya başlayacaktır. Ortalama olarak 6 ile 7 kilo alınması normal görülmektedir. Çok kilo almamak için yediğine çok dikkat etmeli ve kesinlikle abur cuburlardan uzak durulmalıdır. Diş eti kanamaları baş gösterebilir ve beklemeden diş hekimine gidilerek sorunun ortadan kaldırılmasına çalışılmalıdır. Kilo ile birlikte bazı vücut bölgelerinde çatlakla oluşmaya başlayabilir, yağ sürülerek bunun önüne geçilebilir. Hamileliğin 6.ayı nasıl geçer sorusu elbette ki yanıtsız değildir, tüm oluşumlardan sizi haberdar etmek niyetindeyiz.

Karnınızdaki bebek ise artık tam olarak şeklini almıştır, dudakları oluşmuş, gözleri büyümüş ve istemli olarak göz hareketleri yapmaya başlamıştır, hatta kaş çatar, gözlerini açıp kapatabilir. Sesleri duyar ve ışığa karşı hassaslaşmıştır, karnınıza bir fener yardımı ile ışık tutarsanız kafasını başka yöne çevirdiğini anlayabilirsiniz rahatlıkla. Hamileliğin 6. Ayı nasıl geçer ? İşte bu oluşumlar içinde geçer. Bebeğin boyu 25 ile 35 santim civarında olmuştur kilosu ise 900 ile 1.000 gram arasında değişiklik gösterir. El ve ayakları iyice belirgin hale gelmiştir, ancak cilt rengi yine kırmızıdır ve pürüzlüdür.

Anne adayının rutin aylık kontrollerini aksatmadan yapması lazımdır, kan basıncı denilen tansiyonunu ölçtürmeli, dişlerinin bakımını yaptırmalıdır. Bu arada doktor kontrollerinde bebeğin sağlığı hakkında kapsamlı bilgiler alınmalı ve olası sorunların önüne geçilmeye çalışılmalıdır. Hamileliğin 6.ayı nasıl geçer ? Anlatmaya çalıştığımız tüm bu olumlu gelişmelerin ışığında geçer tabii. Anne adayının el ve ayaklarında şişlikler baş göstermeye başlamıştır. Varis oluşumları dikkatle izlenmelidir. Aşırı tuzdan kaçınmalı ve ödeme davetiye çıkarmamalıdır anneler, turşu da yasaklı besin grupları arasındadır bu aşamada. Bol, bol yürümeye başlamalı ve olabildiğince hareket edilmelidir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir