Pazar , 22 Temmuz 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamileliğin 5. Ayı Nasıl Geçer ?

Hamileliğin 5. Ayı Nasıl Geçer ?

Anne adayının karnı artık kendini belli edecek duruma gelmiştir. Bebeğin durumunda ise önemli değişmelere yaşanmaktadır, saçları ve kaşları çıkmaya başlar ve bebek hıçkırarak kendini gösterir. Kemik yapısı her anlamda güçlenmektedir, kıkırdak dokusu da öyle. Yutma duyusu gelişmektedir ve bebek rahim içindeki amnio sıvısından her gün belli miktarlarda yutmaya başlar. Bebeğin cildini her türlü sorundan kurtaracak ve koruyacak olan yağ tabakası da 5.ay itibarı ile kendini gösterir. Bebek ile anne arasındaki bağın kuvvetlenmeye başladığı aydır bu ay, bebek annesinin kan akışının, kalbinin ve midesinin sesini duyar. Hamileliğin 5.ayı nasıl geçer derseniz vereceğimiz cevaplar yukarıda bellidir.

Bebeğin böbrekleri de olması gerektiği gibi gelişim gösterir ve bebek idrarını yapmaya başlar. Giderek artan bir şekilde annesinin konuşmalarını bile duymaya başlar ve anne adayının onunla konuşması sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir. Hamileliğin 5.ayı nasıl geçer dendiği zaman aklınıza bunlar gelmelidir. Kas yapısı da gelişmeye başladığı için bebek bilinçli olarak başını oynatabilir ve baş parmağını emmeye başlayabilir.

Bu ay içinde artık anne bebeğinin her hareketini büyük bir rahatlıkla duyar ve hisseder, rahim göbek etrafında kendini iyice belli etmeye başlamıştır. Anne adayı kendine daha çok dikkat etmeli, oturup kalkarken baş dönmelerinin önüne geçmek için ağır hareketler yapmalıdır. Sindirim sistemi sorunları ile de bu ay içinde daha sık karşılaşabilir, mide yanmaları giderek artmaktadır. Ama bulantı ve aş ermeler sona erdiği için bunu çok önemsemez anne adayları. Hamileliğin 5.ayı nasıl geçer sorunuza yanıt vermeye çalışıyoruz ki daha fazla bilgi sahibi olun. Koltuk altı, göbek çevresi ve meme uçlarındaki koyu renk giderek daha da koyulaşır ve bu durum normal görülmelidir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir