Cuma , 16 Kasım 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamileliğin 4. Ayı Nasıl Geçer ?

Hamileliğin 4. Ayı Nasıl Geçer ?

Gebeliğin ilk periyodu bitmiş ve önemli olan 2.periyodu 4.aylık hamilelik ile başlamıştır. Bebeğin kalbi hızlanarak atmaya devam eder, dakikada 120 ile 160 arasında değişen bir tempoda atmaya başlar. Bebeğin organları gelişimlerini sürdürdüğü için neredeyse hızlı çalışan bir fabrika gibidir. Bebeğin yüzünün iki tarafında görülen gözler artık normal insanların ki gibi yüzdeki asıl yerlerini almaya başlayacaktır. Hamileliğin 4.ayı nasıl geçer ? Bebeğin cinsiyeti büyük bir ihtimal ile bu ay belirlenebilecektir ki bu da anne adayını daha da heyecanlandırır.

Karaciğer fonksiyonellik kazanmaya ve safra üretmeye, pankreas ise insülin üretmeye başlamıştır, akciğerler gelişmekte ve artık bebek soluk alıp vermeye başlamıştır. Ayın başında 26 gram ağırlığa gelen bebeğin boyu ise 9 santime ulaşmıştır. Hamileliğin 4.ayı nasıl geçer sorusu giderek daha net cevaplar verilmeye başlanması demektir. Annenin aş ermeleri sonlanmaya başlar ve şikayetler azalır. Bebeğin beyni tam kapasite ile çalışmaya 4. Ayda başlar. Giderek kilo almaya başlayan bebek ay sonuna doğru daha gelişmiş olacaktır, vücudundaki minik tüyler de oluşma gösterir.

Başlarda bacaklardan daha uzun olan kollar giderek normal boyutlarına ulaşır ve bacaklardan daha kısa hale gelir. Büyük olan kafası da olması gereken boyutlara çekilir ve normal haline gelmeye başlar, aslında küçülen kafa değildir, diğer uzuvlar ve organlar gerçek boyutlarına ulaşmaya başlamıştır. Yani olması gerektiği gibi gelişimini sürdürmektedir bebek. Hamileliğin 4.ayı nasıl geçer sorusunun yanıtı da bebek gibi şekillenmektedir. Ayın sonunda bebeğin kilosu 110 gram boyu ise 13 santime ulaşmıştır. Olması gereken her şey rutin biçimde gerçekleşir ama en küçük bir sorun ortaya çıkarsa hemen doktorunuza danışmalı ve gerekenleri yaparak sorunu ortadan kqldırmalısınız.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir