Cuma , 16 Kasım 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamileliğin 1. Ayı Nasıl Geçer ?

Hamileliğin 1. Ayı Nasıl Geçer ?

Gebeliğin ilk ayı aslında daha hiçbir şeyin doğru düzgün belli olmadığı zaman dilimini içermektedir. Anne adayı henüz regl olmamaya başlamıştır ve aklına hemen hamile miyim sorusu takılmaya başlar. Yapılacak iki tür tahlil vardır biri idrar yolu ile hamile olup olunmadığının belirlenmesi, diğeri de kan alınarak yapılan testtir. Uzmanlara göre en kolayı idrar testidir zira kan alımı sırasında acı ve stres yaşanabilir. Adet gününün üzerinden en çok 4 veya 5 gün geçtikten sonra yapılacak bu testlerden sonuç almanız mümkün olabilir. Hamileliğin 1. Ayı nasıl geçer sorusunun yanıtı aslında pek bir şeyin anlaşılmadığı, yeni bir oluşumun ancak devreye gireceğidir.

Adet gecikmesi sonucunda yapılacak testlerde anne adayı hamile olduğunu anlar ve bebeğin durumunu merak etmeye başlar. Bu aşamada bebek hali hazırda çok küçüktür, milimetre ile ölçülecek boyutlardadır. Birkaç hücreden ibaret olan bebeğin organ gelişim aşaması daha başlamamıştır. Sadece kese içindedir ve henüz kalp atışları dinlenemeyecektir. Hamileliğin 1.ayı nasıl geçer derseniz işte bu belirsizlik ve telaş içinde geçer denilebilir. Anne adayı hamile olduğunu daha yeni öğrendiği için büyük bir şaşkınlık ve heyecan içindedir.

Ay sonuna doğru bebeğin organ farklılaşması değişmeye ve oluşmaya başlar, yani milimetrik bile olmayan boyutları yavaşça değişir ve bebeğin organlaşma süreci başlar. Hamileliğin 1. Ayı nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak, en çok anne adayının bebeğin oluştuğunu anlamaya ve idrak etmeye başlaması sürecidir diyebiliriz. Anne hemen yediklerine dikkat etmeye başlamalı ve bol miktarda folik asit içeren yeşil yapraklı sebzeleri ve bakliyatları tüketmeye başlamalıdır. Bu konuda uzman olan bir doktor ile iş birliği yapmalı ve doğum olana kadar onun önerilerinden yararlanmalısınız.

  • İlginizi Çekebilir...

    Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

    Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir