Cuma , 16 Kasım 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesi

Gebelik sürecini hareketsiz bir şekilde geçirmek anne adayını ve bebeği olumsuz etkiler. Hamilelikte egzersiz yapılmasının çok faydalı olduğu bilinen ve kanıtlanmış bir gerçektir. Hamileler için en uygun egzersiz yöntemi ise hamile pilatesi olarak bilinir. Egzersiz sırasında mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun salgılanması ad artar. Bu da hem anne adayını hem de bebeği olumlu yönde etkiler. Hamilelik sürecinde yapılan pilates egzersizleri sayesinde anne adayının karın kasları gelişir ve doğum daha kolay geçer. Pilates ile nefes egzersizi de çalışılmış olunduğundan dolayı anne adayı doğru nefes alıp vermeyi öğrenir. Bu da doğum esnasında büyük öneme sahip bir husustur.

Pilates egzersizleri doğum sırasında anne adayına yardımcı olacak pek çok içeriğe sahiptir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişinin doğuma hazırlanmasını sağlar. Ayrıca hamilelik pilatesi kursuna giden anne adayları sosyal bir ortamda bulundukları için tüm hamilelik sürecinde evden dışarı çıkıp sosyalleşemeyen anne adaylarından çok daha iyi bir ruh haline sahip olurlar. Pilates yapmanın bir diğer avantajı ise hamilelikte ortaya çıkan sırt, bel ve boyun ağrılarının geçmesini o bölgedeki kasları güçlendirerek sağlar. Gebelikte en çok şikayet edilen şeylerden biri bu ağrılardır. Bu sebeple sadece bu ağrılardan kurtulmak için bile doğum pilatesi yapılabilir. Hamile bireylerin pilates yapmasının bir diğer yararı ise gebelik sürecinde fazlaca alınan kiloların önüne geçilebilmesidir. Pilates sayesinde keyifli bir şekilde egzersiz yapılmış olunur. Kadınların en büyük korkularından biri doğum sonrasın vücutlarında meydana gelebilecek estetik olmayan sorunlardır. Hamilelik sırasında ve doğum sonrasında pilates yapak kişilerin vücutlarında büyük deformeler meydana gelmez.

Hamilelikte zamanı en iyi şekilde değerlendirmenin en sağlıklı yolu olan pilates sayesinde anne adaylarının pek çoğunun yaşadığı depresif dönemler yaşanmaz yaşansa bile çok kolay bir şekilde atlatılabilir. Pilates yapmak insana huzur ve mutluluk verir. Fakat pilatesin yararların faydalanamayacak kimseler vardır. Bunlar erken doğum riski taşıyan ya da bazı tıbbi rahatsızlıkları olan anne adaylarıdır. Eğer mani olan bir durum yok ise pilates yapmak hem hamilelik sürecinde hem de doğumda yapan kişiye büyük kolaylık sağlar.

  • İlginizi Çekebilir...

    Lohusalık Döneminde Kadında Görülen Değişiklikler

    Lohusalık doğumdan sonraki altı haftalık süreçtir. Bu dönemin anne üzerinde bazı fiziksel ve psikolojik etkileri …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir