Cuma , 7 Aralık 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Doğum Koçluğu
doğum koçu

Doğum Koçluğu

Orijinal adı Doula olan doğum koçu, bir anne adayına doğum esnasında ve doğum sonrasında her zaman yardımcı olmak için anne adayının anında durur. Bu meslek oldukça özveri ve sabır gerektiren bir meslektir. Bu kişinin doğum esnasında bazı görevleri vardır. Doğumdan önce doğum nerede gerçekleşeceği gibi doğuma hazırlık aşamasında her zaman ailenin yanında olur ve tecrübesi ile doğru karar verilmesini sağlar. Doğumun başından sonuna kadar anne adayının yanında durur ve ona destek olur. Bu kişiler doğum fizyolojisi hakkında çok geniş bilgilere sahip oldukları için aileyi doğum ile ilgili merak ettikleri her konuda bilgilendirirler. Daha önce pek çok doğumda yer alması bu kişiye deneyim kazandırmıştır bu sebeple karşılaşılabilecek herhangi bir sorunu soğukkanlılık ile çözüme kavuşturur.

Doğumunuzda size destek olmak için bulunan bu kişi sizin rahatlamanız için her şeyi yapar. Ağrılarınızı azaltıp gevşemeniz için masaj yapar ya da psikolojik olarak rahatlamanız için sizi telkin eder. Elbette tüm bu özelliklere sahip profesyonel birini bulmak için bir araştırma yapılması gerekir. Doğum koçu bir hemşire ya da doktor değildir fakat doğum fizyolojisi konusunda eğitim almış bilgili bir kişidir. Koçluk yapan kişinin doğum esnasında anne adayına her şeyin iyi gittiğini ve başarabileceğini söylemeli ve bunu ona hissettirebilmelidir.

Doğum esnasında yanınızda doğum koçu yerine bir yakınınızın ya da eşinizin olmasını isteyebilirsiniz. Fakat doğum sırasında ihtiyacınız olan şey birinin sizin için üzüldüğünü görmek değildir. Eşiniz ya da bir yakınınız o anki duygunun yoğunluğundan size istediğiniz desteği veremeyebilir. Doğumda size başarabileceğinizi hissettiren ve soğukkanlılıkla size destek olacak birine ihtiyacınız vardır. Bu kişinin bir yakınınız ya da eşiniz olması her zaman sağlıklı olmayabilir. Aynı zamanda koçlar sizinle herhangi bir kan bağına ve yakınlığa sahip olmadığı için her konuda size oldukça objektif davranır ve sizi asla yargılamaz. Doğum sırasında doktor ve anne adayı hariç anneye destek olacak kişinin de enerjisi çok önemlidir. Bu enerji anne adayının kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

  • İlginizi Çekebilir...

    Lohusalık Döneminde Kadında Görülen Değişiklikler

    Lohusalık doğumdan sonraki altı haftalık süreçtir. Bu dönemin anne üzerinde bazı fiziksel ve psikolojik etkileri …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir