Cumartesi , 22 Eylül 2018
Ana Sayfa » Hamilelik ve Doğum » Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

Uzun hamilelik sürecinden sonra doğum anı, tüm anne adaylarının heyecan içerisinde beklediği hayatlarındaki en önemli anlardan biridir. Bebeklerini ilk kez kucaklarına alacakları zamanı büyük bir hevesle bekleyen hamileler, doğumun zor olacağı konusunda endişe yaşayabiliyorlar. Günümüzde tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile endişelenmeye gerek kalmamıştır. Birçok doğum tekniği arasından anne adayının yaşına, bünyesine ve psikolojisine uygun doğum çeşitlerinden biri tercih edilerek doğumun ağrısız ve rahat bir biçimde gerçekleşmesi sağlanabilir.

Doğum üç evreden oluşur:

● Birinci evre: Doğumun birinci evresi bebeğin geçmesi amacı ile rahim ağzının açılması ve incelmesi ile başlar. Birinci evre doğumun en uzun evresidir ve on dört saat kadar sürebilir. Kısa aralıklarla güçlü kasılmalar olur.

● İkinci evre: Doğumun ikinci evresinde artık rahim ağzı doğuma izin verecek açıklıktadır. Kasılmalar devam eder fakat birinci evreye göre daha seyrektir. İkinci evrenin süresi yarım saat ile iki saat arası değişkenlik gösterilebilir. Annede bitkinlik görülür. Bebeğin doğumu da bu evre esnasında gerçekleşir.

● Üçüncü evre: Doğumun üçüncü evresine gelindiğinde artık bebek dünyaya gelmiştir. Üçüncü evrede kordon ve plasenta vücuttan atılır. Bu evre ise yarım saat kadar sürebilir.
Kişisel tercihiniz ya da doktorunuzun önerisini dikkate alarak modern tıp ile mümkün olan birçok doğum yönteminden uygun olanı tercih ederek rahat ve ağrısız bir doğum süreci geçirebilirsiniz.

Normal Doğum

Normal doğum, bebeğin dünyaya gelmesi için gerekli koşullar oluştuğu zaman doğumun vajinal yolla meydana gelmesidir. Doğum zamanı geldiğinde önce seyrek sonra çok kısa aralıklarla kasılmalar olmaya başlar. Sancılar geldiğinde doğum için hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Normal doğum süresi ilk kez doğum yapan kadınlar için on saat kadar olup, sonraki doğumlarda daha kısa olabilmektedir.

Sezaryen

Sezaryen, doğumun normal yollarla gerçekleşmediği veya normal doğumun anne ya da bebek sağlığı için sorun yaratacağı düşünüldüğünde tercih edilen doğum şeklidir. Bebeğin anne karnında yan durması gibi durumlarda sezaryen zorunlu olurken, normal doğum mümkünse sezaryen tercih etmek tavsiye edilmez. Sezaryenin bir cerrahi operasyon olduğu unutulmamalıdır.

Suni Sancı

Doğum başlaması gereken zamanda doğal yollar ile başlamıyorsa ya da kasılmalar yeterli değilse hamilede doğum için yeterli oranda kasılma oluşturmak için suni sancı yöntemi uygulanır.

Epidural Anestezi

Epidural anestezi, normal doğum ve sezaryen yöntemlerinin ikisinde de kullanılan, doğum esnasındaki ağrıları en aza indirmeyi amaçlayan yöntemdir. Epidural anestezi, lokal anestezinin bir çeşididir. Doğumda ağrıları gidermek amacı ile sıklıkla kullanılır. Doğumun süresinin uzamasına neden olabilir.

Epizyolu Doğum

Doğumu kolaylaştırmak amacı ile çıkış bölgesinin kesilmesi ve bebek doğduktan sonra yeniden dikilmesi işlemidir. Bu işlem esnasında anestezi yapıldığı için ağrısız bir yöntemdir.

Vakumla Doğum

Bebek doğum kanalında sıkışmışsa bebeğin başına bir başlık yaslayarak vakumla dışa çekme işlemidir. Bu yöntemde amaç, doğum kanalında sıkışan bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlamaktır. Bu tür zorlayıcı durumlarda bu yöntem yerine uzmanın önerisine göre sezaryen de tercih edilebilir.

Spinal Anestezi

Spinal anestezi, epidural anestezi gibi doğum sürecinde yaşanan ağrıyı azaltmak amacı ile uygulanır. Spinal ve epidural anestezi arasındaki fark uygulandığı bölgelerdir. Spinal anestezi özellikle sezaryen yönteminde tercih edilir.

Suda Doğum

Suda doğum, doğum sürecini daha kolay hale getirmek ve ağrıları azaltmak amacıyla uygulanan bir doğum yöntemidir. Suda doğum 37 dereceye kadar sıcak su dolu havuzda uygulanır. Sıcak suyun etkisi ile annenin gevşemesi ve stresinin azalması sağlanır. Bebek anne karnında da sıvı içinde bulunmaktadır, bu yüzden suda doğum bebek için de son derece olumlu bir yöntemdir. Doktor tarafından önceden tespit edilmiş bebeğin ters durması, çoğul gebelik, önceki doğumların sezaryen ile gerçekleşmiş olması gibi çeşitli özel durumlar için suda doğum tavsiye edilmez.
Normal doğum ile sezaryen doğum arasından hangisi tercih edilmelidir?

Normal doğum, eğer doğum ile ilgili önceden belirtilen bir problem yoksa bebeğin doğal yollardan dünyaya gelmesi için tavsiye edilen yöntemdir. Bununla birlikte normal doğumun uygulanamayacağı ya da uygulanmasının riskli olacağı durumlar vardır. Eğer doktorunuz tarafından yapılan kontroller sonucunda normal doğumun riskli olduğu belirtilmişse sezaryen ile doğumun tercih edilmesi gerekmektedir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Lohusalık Döneminde Kadında Görülen Değişiklikler

    Lohusalık doğumdan sonraki altı haftalık süreçtir. Bu dönemin anne üzerinde bazı fiziksel ve psikolojik etkileri …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir