Cuma , 19 Ekim 2018
Ana Sayfa » Bebek » Bebek Bakımı » Bebek Nasıl Yıkanır, Nasıl Banyo Yaptırılır?

Bebek Nasıl Yıkanır, Nasıl Banyo Yaptırılır?

Anne adaylarının ve yeni doğum yapanların doğum sonrası ile ilgili aklını en çok kurcalayan problemlerden biri bebek nasıl yıkanır, nasıl banyo yaptırılır sorusudur. Bebeğin yıkanacağı saatler özellikle tecrübesiz anneler için endişeli geçebilir. İdeal bir yeni doğan ve bebek banyosunun nasıl yaptırılacağına kısaca değinmek gerekirse, ilk olarak bebek banyosuna başlanmadan önce küvetin 2/3’ünü geçmeyecek kadar suyun hazır olması gerekir. Suyun sıcaklığı, bebeğin vücut ısısına en yakın olan 37-37,5 °C arası olmalıdır.

Su hazırlandıktan sonra bebeğin kıyafetleri onunla konuşularak önce alt sonra üst giysileri olacak şekilde çıkarılır. Annenin bebeği banyoya gözlerine bakıp konuşarak hazırlaması bebeğin korkmasını önleyerek sakinleşmesini sağlar. Evin yeni ferdinin üşüyüp hasta olmasını önlemek için, bebek yıkanacak ortamda hava akımı olmadığına, kapı ve pencerelerin kapalı tutulduğuna dikkat edilerek banyoya başlanmalıdır. Banyo sırasında oda sıcaklığı 22-26 °C arasında olmalıdır.

Banyonun Aşamaları

Bebeğin suyu hazırlanıp kıyafetleri çıkarıldıktan sonra bebek nasıl yıkanır, nasıl banyo yaptırılır sorusunun asıl kaynağına geçilir. Öncelikle bebeğinizi yıkarken çok nazikçe tutmalı, banyosunu incitmeden yaptırmaya dikkat etmelisiniz. Yıkama öncesi hazırlıklar tamamlanınca, banyo aşamaları şu şekilde olacaktır:

 • Bebeğinizi nazikçe başının altından kavrayarak ensesini destekleyecek şekilde kol altından tutarak suya önce ayakları değecek şekilde sırt üstü yerleştirin.
 • Bebeği suya koyduktan sonra yaklaşık 3-4 dakika dikkatli hareketlerle küvetin içinde ileri geri yüzdürün, bebeğiniz bu işlemi çok sevecektir.
 • Elinize bir miktar şampuan alıp su ile ıslatın, kulaklarını elinizin iki parmağı ile kapatarak üst gövdeden yıkamaya başlayın. Koltuk altı, gıdı, karın, bacak, ayak ve el bölgelerini sırayla yıkayın.
 • Daha sonra bebeğinizi kolunuzun üstüne yatırın, yavaşça yan ve yüz üstü çevirerek yıkama işlemlerini tekrarlayın.
 • Vücudunu yıkadıktan sonra, elinize bir avuç su alıp başını yavaşça ovalayın. Su ile ıslattığınız şampuanı uygulayıp güzelce durulayın.
 • Bebeğinizin banyosu bittikten sonra dilerseniz yarım tas suyun içine ilave edeceğiniz on damla bebek yağı karışımını bebeğinizin gövdesine dökebilirsiniz.
 • Bebeğinize banyolarında haftada yalnızca bir veya iki defa şampuan uygulayın.

Özellikle yaz aylarında bebek nasıl yıkanır, nasıl banyo yaptırılır diye düşünüyorsanız, bebeğinizin banyo suyuna bir miktar tuz ekleyerek yukarıdaki adımları izlemeniz bebeğinizin isilik döken vücudunu rahatlatacağını bilmelisiniz.

 • İlginizi Çekebilir...

  Pişik Nasıl Geçer, Pişiği Önleme Yolları

  Genel olarak yaz mevsiminde bebeklerin sık sık yaşadığı ve ağlama nöbetlerine sebep olan, özellikle genital …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir