Pazar , 21 Ekim 2018
Ana Sayfa » Bebek » Bebek Bakımı » Bebeğin Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebeğin Bezi Nasıl Değiştirilir?

İlk defa annelik tecrübesini yaşayacak anne adayları için bebeklerini dünyaya getirmek birçok endişeyi de beraberinde taşımaktadır. Anne adaylarının kafasını karıştıran sorulardan bir tanesi de bebeğin bezi nasıl değiştirilir olacaktır. Bebeği incitmeden, canını acıtmadan bezini nasıl değiştirmek gerekir? Bu konuyla ilgili annelere yardımcı olacak bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle yeni annelerin bebeğin altını değiştirmek için kullandıkları bez, alt açma örtüsü, ıslak mendil, eğer hazır mendilleri tercih etmiyorlarsa önceden kaynatılıp soğutulmuş su ve pamuk gibi malzemelerin tümünü yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni bebeğin hareketlenmeye başlamasıyla tecrübesiz annelerin telaşa kapılmasını önlemektir.
 • Tüm malzemeler hazır edildikten sonra alt açma örtüsü serilerek bebek sırt üstü şekilde örtünün üzerine yatırılır.
 • Bebek yatırıldıktan sonra vakit kaybetmeden kirli bez çıkarılır, kirlenen kısmı içe doğru kapatılarak bebeğin poposuna sadece temiz kısmın değmesi sağlanır.
 • Bebeğin bezi nasıl değiştirilir sorusunun en önemli noktası bebeğin temizlenmesidir. Bebek eğer idrarını yaptıysa bir mendil yardımı ile önden arkaya doğru silinerek temizlenir ancak eğer dışkısını yaptıysa ve eğer imkân varsa bebeğin önce poposu yıkanır, ardından pişik kremi sürülerek yeni bez takılır.
 • Temiz bezin bantlı olan arka kısmı bebeğin sırtına gelecek şekilde yerleştirilir. Bezleme yaparken bezin iç kısmındaki lastiklerin bacakları tam olarak kavramasına dikkat edilir. Böylece bezin sızdırma yapması önlenmiş olur.
 • Bez doğru şekilde yerleştirildikten sonra, ön tarafta bantlama için özel yapılan bölmeye cırt cırtlar gelecek şekilde bez kapatılır.

Bezlemede Püf Noktalar

Bebeğin bezi nasıl değiştirilir diye düşünen anneler yukarıdaki adımları izleyerek kolaylıkla endişelerinden kurtulabilirler. Bezleme işlemi ile ilgili önemli birkaç adım da izlenerek bebeğin altını değişirken hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

 • Bebek bezi alırken bebeğin vücuduna tam oturması ve onu incitmemesi için bezin bebeğin ayına değil kilo aralığına uygun olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bebeğin altının ıslak mendil yerine kaynamış soğumuş su ve pamuk ile temizlenmesi onun hassas cildinin tahriş olmaması ve sağlık açısından daha faydalıdır.
 • Göbek bağı düşmemiş bebeklerde bezin bebeğin bel hizasına gelen ön kısmının kıvrılarak bezleme yapılması bebeğinizin rahat etmesi açısından önemlidir. Hem de böylece göbek bağı nemlenmeyeceği için daha çabuk düşecektir.
 • İlginizi Çekebilir...

  Pişik Nasıl Geçer, Pişiği Önleme Yolları

  Genel olarak yaz mevsiminde bebeklerin sık sık yaşadığı ve ağlama nöbetlerine sebep olan, özellikle genital …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir