Pazar , 21 Ekim 2018
Ana Sayfa » Bebek » Bebek Gelişimi » 18 Aylık Bebek Gelişimi
18 Aylık Bebek Gelişimi
18 Aylık Bebek Gelişimi

18 Aylık Bebek Gelişimi

18 Aylık Bebek Gelişimi; 18 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?
Bebeğiniz bu aylarda büyüme atağı yaşayabilir. Artık yürümesi daha kolaylaşmıştır. Düşmeleri azalarak dilediği yöne, istediği hızda ilerleyebilir. Merdivenlerden rahatlıkla çıkıp inebilir. Elinde oyuncakları varken onlarla birlikte yürüyebilir.

Bebeğiniz 18 aylıkken küplerle kendi başına kule yapabilir. Yaklaşık 15 – 20 arasında kelime kullanabilir. Sevdiği ve güven duyduğu kişilerle göz teması kurarak selamlaşabilir. Kendi kendine yemek yemeyi başarabilir. Kaka yaptığında bunun farkında vararak size haber verebilir.

18 Aylık Bebeklerde Davranış Gelişimi
Bu dönemlerde bebeğiniz aşırı inatçı tavırlar sergileyebilir. Yemek yerken ya da oyun oynarken ona birkaç tane seçenek sunun. Bunlardan birini seçmesine izin vermeniz, bebeğinizin dil gelişime yardımcı olur. Böylelikle itiraz etme şansı azalır.

18 Aylık Bebeklerde Duygular
Bebeğiniz bu hassas dönemde çok yoğun ve değişiklik gösterebilen duygulara sahip olabilir. Aniden heyecanlanabilir ve aniden mutsuzlaşabilir. Böyle durumlarla karşılaştığınızda ona içinde bulunan duygunun anlamını söyleyerek öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ona duygularıyla nasıl başa çıkabileceğini gösterin. Oyuncaklarının nasıl çalıştıklarını gösterin. Onun duygularına dikkat ettiğinizi ve değer verdiğinizi görecek ve o durumlarla başa çıkmaya çalışacaktır.

18 Aylık Bebeğin Gelişimi Nasıl Desteklenir?
Onunla birlikte yakalamaca oynayabilirsiniz. Parkta ya da evde, onu yakalayacağınızı söyleyerek koşturabilir, yakaladığınızda da gıdıklayarak kahkaha atmasını sağlayabilirsiniz. Bu oyun onun çok hoşuna gidecektir. Bir süre sonra siz kaçın, o sizi yakalamaya çalışsın. Bu oyunu çok sevecek ve sizinle tekrar tekrar oynamak isteyecektir.

Bebeğinize kağıt ve kalem vererek onlarla oynamasını sağlayın. Onun kendisinin oynayabileceği özel alanlar oluşturun. Böylelikle oyun oynamak istediğinde o alanlarda oyunlar oynayacaktır.

Çocuklarda Özgüven
Özgüven, çocuğunuzun his ve fikirlerinden oluşur. Çocuğunuzun sizin için önemli olduğunu öğrenmesine yardımcı olun. Çocuğunuzun özgüveni sizin ve diğerlerinin ona karşı gerçekleşen davranışlarıyla gerçekleşir.

18 Aylık Bebeklerde Oyun
Oyun oynamak hem bebeğiniz hem de sizin için bir eğlence olması gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Oyunu bir işe ya da yarışma tarzına dönüştürdüğünüzde yürüyen çocuğunuz oynamak istemeyebilir. Yeni şeyler denerken cesareti kırılabilir ya da yenilgi hissine kapılabilir.

 • İlginizi Çekebilir...

  16 Aylık Bebek Gelişimi

  16 Aylık Bebek Gelişimi

  16 Aylık Bebek Gelişimi; 16 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir? Bebeğiniz bu dönemlerde olaylara daha önce verdiği …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir