Cumartesi , 18 Ağustos 2018
Ana Sayfa » Bebek » Bebek Gelişimi » 12 Aylık Bebek Gelişimi
12 Aylık Bebek Gelişimi
12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi; 1 Yaşındaki Bebeğiniz Neler Yapabilir?
Bebeğiniz bu dönemde elinden tutuğunuzda yürür. Bazı bebekler bu dönemde herhangi bir yerden yardım almadan kendi başlarına yürüyebilirler. İşte bu dönüm noktası, bebekten bebeğe göre değişiklik gösterebilir.

Bebeğinizin görüşü artık siz yetişkinlerle eşit düzeydedir. Üzerini giydirirken size yardım edebilir. Sizin yaptığınız ev işlerinizi taklit edebilir. Baş ve işaret parmağını kullanarak, küçük ev eşyalarını tutabilir. Onu uyutmaya çalıştığınızda size itiraz edebilir.

Anne ve baba kelimelerinin anlamını bilir. Aileden olan diğer bireylere bağlılık göstererek onlarla oyun oynamaya çalışabilir. Karşılıklı oturulduğunda sizle top oynayabilir.

1. Yaş ve Doğum Günü
Sizi tebrik ederiz. Artık bebeğiniz 1 yaşına gelmiştir. Bebeğinizin 1. Yaş doğum gününü kutluyorsunuz.
Sizlere sorunsuz ve güzel kutlama yapmak için bazı önerilerimiz var;

a) Kutlama için çağıracağınız misafir sayısını oldukça az tutmaya çalışın. Çünkü bebeğiniz kalabalıktan ve sesten hoşlanmayabilir.
b) Eğer hava durumu izin verirse, doğum günü partisini dışarıda yapabilirsiniz. Bebekler açık havayı daha çok severler.
c) Eğer doğum gününe palyaço getirmeyi düşünüyorsanız bebeğinizin korkma ihtimalini unutmayın.

1 Yaş Konuşma Becerileri
Bebeğiniz 2 ila 4 arasında kelime kullanmaya başlar. Dikkat çekmek için konuşma haricinde başka sesler çıkartmaya başlar. Kısa emir cümlelerini kolay bir şekilde anlayabilir. Bu dönemde bebeğinize eşyaları gösterirken ona eşyaların isimlerini de söyleyerek öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

12 Aylık Bebeğin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?
Bebeğinizin yürüyerek yeni şeyler keşfetmesi için ona özel alanlar oluşturun. Bu oluşturacağınız alanda onun için tehlikeli şeyler olmamasına özen gösterin. Bu alanda yürüteç kullanmasına izin vermeyin. Yapmaya çalıştığı şeylere hayır kelime kullanmayın. Onların yerine, teşekkür ederim ve lütfen gibi kelimeleri sık olarak kullanın. Bebeğinizin sizin konuşmalarınızı taklit edeceğini unutmayın.

Eşyalara Karşı Bağımlılık
Bu dönemde bebeğinizi çok sevdiği oyuncaklardan ayırmakta zorlanabilirsiniz. Bu aralar ayrılığa ve yabancı kişilere sık olarak maruz kalmaktadır. Bebeğinizin battaniyesini ya da yastığını sürekli olarak yanınızda bulundurmak istemiyorsanız, bu tarz eşyalarla belirli dönemlerde alakadar olmasını sağlayabilirsiniz. Normal zamanlarda kendisinin yetişerek alabileceği battaniyeyi oradan kaldırarak bu alışkanlığı kazanmamasını sağlayabilirsiniz.

 • İlginizi Çekebilir...

  17 Aylık Bebek Gelişimi

  17 Aylık Bebek Gelişimi

  17 Aylık Bebek Gelişimi; Bebeğiniz bu dönemde kendi kendine bir şeyler yapmaktan hoşlanır. Mesela kıyafetlerini kendisi …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir