Salı , 13 Kasım 2018
Ana Sayfa » Bebek » Bebek Gelişimi » 11 Aylık Bebek Gelişimi
11 Aylık Bebek Gelişimi
11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi; 11 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?
Bebeğiniz 11. Ayında sizinle birlikte top oynayabilir. Her yaptığınız hareketi taklit etmeye çalışır ve bu yaptıkları onun günlük işlerinin bir parçası haline gelir. Oyuncaklarını yerlerine yerleştirerek, toparlamaya çalışır. Kesin olarak verilen komutları algılayabilir ve yapmaması gereken eylemleri anlar. Sevdiği oyuncağını elinden aldığınızda size itiraz edebilir.
Ters çevrili olarak duran bir oyunca bulabilir. Sakla bul şeklinde ki oyunlardan çok hoşlanır. İstediği nesneyi parmağıyla göstererek size bir şeyler ifade etmeye çalışır.

Bebeğim Oyuncaklarını Paylaşmıyor
Bebeğiniz yaşıtı olan bir bebekle oyun oynarken, elinde bulunan oyuncağı arkadaşının istemesine kızabilir ve ağlayabilir. Sizde bu davranışı gördüğünüzde, ondan arkadaşıyla oyuncaklarını paylaşmasını bekleyebilirsiniz. Bebeğinize oyuncaklarıyla paylaşarak oynaması gerektiğini, diğer arkadaşının oynadığı oyuncağı elinden almaması gerektiğini onun anlayacağı şekilde öğretebilirsiniz.

Paralel Oyun Nedir?
Çocuklar birlikte oyun oynamasalar bile yan yana oturarak, birbirlerinin oyuncaklarıyla ilişkilerini gözlemler. Bu gözlemler sonucunda, kendi kelimelerine dökerek, diğer arkadaşlarının düşüncelerini öğrenmeye çalışırlar. Bu tarz oyunlarda aile bireylerine düşen en büyük görev ise, çocuklarınızın oyunlarını gözlemleyerek oyuncakları kavga etmeden paylaşmalarını sağlamaktır.

11 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?
Ona daha çok takıp çıkarabileceği oyuncaklar vererek beyin gelişimini destekleyin. Günlük hayatta kullandığınız eşyalar bebeğinizin dikkatini çeker. Plastik şişeler ve kapakları onlar için birer oyuncaktır. Bu tarz şeyler ile oynamasına izin vererek, günlük hayatı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Dil Gelişimi
Bebeğiniz bu dönemde sizin kullandığınız kelimeleri taklit etmeye çalışır. Bilinçli olarak kullandığı kelime sayısı giderek artar. Sizin ağzınızdan çıkan kelimeleri söylemeye çalışır ve kelimeleri bilincine uygun olarak kullanmaya başlar. Bebeğinizin konuşmasını geliştirmek için, sürekli olarak bebeğinizle konuşun. Onunda cevap verdiğini düşünerek, konuşmanıza devam edin. Ona sorular sorarak vermeye çalıştığı cevapları siz tercüme ederek soruya çevirin. Süt mü yoksa su mu istersin? Dediğinizde, size kendince bir cevap verecektir. Sizde verdiği cevabı evet su istiyorsun diyerek ona açıklayın.

Yürümeye Başlama
Kimi bebekler yürümeye onuncu ayda başlarken bazı bebekler ise, 16. Aya kadar yürümezler. Bu tarz durumlarda uzmanların ortak görüşü olan, bebeğinizin ayağını tam olarak kavrayan ve kaymayan esnek ayakkabılar almaktır.

 • İlginizi Çekebilir...

  17 Aylık Bebek Gelişimi

  17 Aylık Bebek Gelişimi

  17 Aylık Bebek Gelişimi; Bebeğiniz bu dönemde kendi kendine bir şeyler yapmaktan hoşlanır. Mesela kıyafetlerini kendisi …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir