Cuma , 14 Aralık 2018
Ana Sayfa » Bebek » Bebek Gelişimi » 10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi; 10 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?
Bebeğiniz 10. Aydan itibaren şekilli oyuncalarla oynayabilir, basit şekilleri yerleştirebilir. Artık bazı basit kelimeleri ve ifadeleri tam olarak anlayabilir. Bebeğiniz onunla konuşmanızdan hoşlanır. Bilinçli kelimeler kullanarak basit komutlara tepkiler verebilir.

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?
Bebeğiniz 10 aylık olduğunda, yatarken kalkıp oturabilir. Tutunarak ayağa kalkabilir ve emekleyerek hareket edebilir. Evdeki eşyaları tutarak sıralar ve ilerler. Elinden tuttuğunuz zaman yürümeye çalışır. Bebeklerin birçok kısmı yaşına doğru yürümeye başlar. Kimi bebeklerin 18. Aylarda bile yürümeye yeni başladıkları görülmüştür.

Bebeğim Emeklemiyor
10. aya kadar bebeğiniz emeklemiyorsa ya da, bir şeye tutunarak kalkamıyorsa bu durum sizi endişelendirmiş olabilir. Fakat endişelenmenize gerek yok. Hareketli olmayan ve sakince vakit geçiren bebekler sağlıklı olarak gelişimlerini tamamlamaya devam ederler. Çoğu bebekler genelde yakınlarında bulunan hareketli bebekleri izleyerek onları takip ederler. Onların yapmış olduklarını önce anlamaya daha sonra da yapmaya çalışırlar.
Büyük ihtimalle bebeğiniz aniden emekleyecektir. Ya da hiç emeklemeden direk olarak yürümeye başlayacaktır. Bazı bebekler emeklemezler. Direk olarak yürümeye başlayabilirler.

Bebeklerde Konuşma
Bebeğinizle sürekli olarak konuşmalısınız. Bebeğinizin söylemeye çalıştığı kelimeyi ona sakin bir dille açıklayın. Eğer bebeğiniz suyu gösteriyorsa ona “suyu mu istiyorsun?” diyerek net bir soru yöneltin. Bebeğiniz yerde oturuyor ve kalkmak istiyorsa, bunu elleriyle ifade edebileceği şekilleri öğretin. Bebeğinizin bütün isteklerini, kelimelerle ifade ederek ona açıklayın. Bebeğinizle bebek dilinde konuşmanız. Çünkü bebeğiniz bu dönemle taklit ederek öğreniyor ve ona doğru kelimeleri söylemeniz gerekiyor. Gün boyunca yapmış olduğunuz işleri ona anlatabilirsiniz. Yemek hazırlarken ne yaptığınızı ona anlatabilirsiniz. Bebeğinizle bu şekilde konuşmayı sürekli olarak yapmalısınız.
Bebeğinize şarkılar söyleyerek, ona yaptığınız hareketleri nasıl yapacağını gösterin.

10 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?
Bebeğinize bu dönemle kâğıt ve kalem verebilirsiniz. Bu dönemle bebeğiniz bir şey çizemez fakat, kağıt kalem kullanmak onun koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olacaktır.
Bebeğinize bay bay yapmayı öğreterek, el sallamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin yanından ayrılırken sürekli olarak ona el salladığınız da, onun yanında ayrılacağınız da oda size el sallamaya başlayacaktır.

 • İlginizi Çekebilir...

  17 Aylık Bebek Gelişimi

  17 Aylık Bebek Gelişimi

  17 Aylık Bebek Gelişimi; Bebeğiniz bu dönemde kendi kendine bir şeyler yapmaktan hoşlanır. Mesela kıyafetlerini kendisi …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir